Kategorie BLOGU: design

Císař František Josef

Pro Hrádek nad Nisou jsem měl příležitost vytvořit reliéf císaře Františka Josefa.

Pro mě poněkud neobvyklá zakázka, o to zajímavější. Bylo třeba nejprve nastudovat možné varianty  technologe, nakonec padla volba na plastbeton, který by měl mít nejdelší životnost a jeho zpracování bylo v mých možnostech.

Pohledal jsem co možná nejvíce dobových fotografií, aby bylo možno zachytit podobu státníka co nejvěrněji. Převést dvourozměrné snímky do plastické podoby reliéfu i tak vyžadovalo trochu představivosti. Nakoupil jsem sochařskou hlínu a vymodeloval pozitiv. Nanesl separační vrstvu a odlil do armované sádry. Po vytuhnutí vyčistil vzniklou sádrovou formu, namíchal jemný čedičový štěrk s temně modročernými chipsy, tónovací pastu a pryskyřicí a vytvořil odlitek. Celé to probíhalo pod značným časovým tlakem - termín pro zhotovení byl v závěrečné fázi v podstatě součtem technologických časů nutných k vytuhnutí formy a pryskyřice. Separace formy silikonem nezafungovala jak jsem čekal, pečlivé očištění odlitku zabralo celý pracovní den. Formu vzala za své a tak je reliéf jediným možným originálem. Ihned po dočištění a zapatinování nakládám reliéf do auta a v noci před slavnostním odhalením přivážím do Hrádku.

Musím říci, že to byla mezi jinými zakázkami velmi příjemná změna. Zvláštní je, že jsem při práci cítil zvláštní ostych - přeci jen císař je císař :-)

obrázek 23
Heřmánek - obrázek 16
Heřmánek - obrázek 18
Heřmánek - obrázek 19
Heřmánek - obrázek 17
Heřmánek - obrázek 20
 
Pridat.eu
vystavnictvi-roubenky1
vystavnictvi-trojzemi-vystava
vystavnictvi-turista_vystava2
vystavnictvi-vystavni-system-01
vystavnictvi-vystava
interier-czechinvest
interier-pis-rytirska-navrh-02
interier-ctenice-schody-tapiserie1
interier-ctenice-konferencni-centrum-04
interier-pis-rytirska
architektura-rekonstrukce
architektura-hradecky-dvur-malba
architektura-situace2a
architektura-safarik_persp1
architektura-stadion2
design-8
design-regal-chodba-13
design-femat-bar1
design-stul-1
design-stul-eurotel
 

Náhodný výběr obrázků

Xconcept © 2010-2013 | CMS: CMS domino