Kategorie BLOGU: web

Generování PDF v PHP a UTF-8

Pro vytváření PDF dokumentů on-line na webu je dostupných několik knihoven. Některé jsou zadarmo. Nevšechny si umí poradit s kódováním UTF-8.

Nejprve jsem vyzkoušel tu nejjednodušší třídu pro generování PDF a to FPDF a našel i pěkně udělaný doplněk na blogu MyEgo. Chvíli jsem si s originálním scriptem hrál a po několika neúspěšných pokusech korektně zobrazit češtinu načítanou z databíze v UTF-8, jsem hledal dál.

Alternativou, která sice je poněkud těžkotonážnější (základní soubor s třídou má přes 1MB), leč nakonec zafungovala, je TCPDF. V popisu tvrdí, že umí pracovat i s Unicode. Pokud se Vám to jako mě napoprvé nepovede, zkuste dřív než hledat problém jinde, využít jimi dodávané definice free fontů (freeserif, freesans,...). Pokud nestojíte o specifické písmo, už skoro dál hledat potíž netřeba. V ukázkách je defaultně použita Helvetica a ta mi s češtinou nefungovala. Ještě možná bude potřeba přepsat false na true u protected $isunicode = true; (je to na řádku 591 souboru tcpdf.php).

Existují i nadstavby nad oběma zmiňovanými třídami, které práci s ní prý usnadňují, ty jsem nezkoušel a dost možná mají i přísnější licenci - např. nadstavba mPDF má licenci GNU General Public License version 2, zatímco TCPDF má licenci "version 3 of the GNU Lesser General Public License". Rozdíl lze nastudovat zde: CS Wikipedia

Každopádně TCPDF funguje zdá se jak má, nemá problém načíst a převést do PDF i html, ba umí víc než mohu využít a tak považuji problém generování PDF za vyřešený (šlo mi triviálně o vytváření faktur v PDF z údajů načítaných z databáze).

 
Pridat.eu
ilustrace-inka-profily
ilustrace-padesatka_cb
ilustrace-hrad_3
ilustrace-burak_3
ilustrace-scucka-prospekt-1
grafika-market-profile_big
grafika-posvatne_cislo_1
grafika-sbirame-recepty8
grafika-NVS1
grafika-prvni-kroky_big
logo-logotyp-ebizuterie
logo-logo_Velocity4
logo-tip_na_vylet_logo
logo-pis-rytirska
logo-kohax-logo
web-webdesign-5
web-webdesign-8
web-webdesign-7
web-webdesign-6
web-webdesign-1
 

Náhodný výběr obrázků

Miloslav © 2010-2013